Az Energiaital Káros Hatásai

Energiaitalt főként szellemi és fizikai teljesítményt növelő hatása miatt fogyasztanak az emberek, sokan azonban üdítőitalként tekintenek ezekre az élénkítőkre, ami egészségügyi szempontból egyáltalán nem szerencsés. Az energiaitalok nemcsak koffeint tartalmaznak, hanem egyéb, a koffein hatását felerősítő összetevőket is. Élettani szempontból a szervezetnek egyáltalán nincs ezekre szüksége, így fogyasztásuk nem indokolt, bár önmagukban nem is veszélyesek. Ezek a mesterséges összetételű szénsavas italok változó mennyiségben és kombinációban koffeint, cukrot vagy édesítőszert, taurint, glükuronolaktont, valamint B-vitaminokat, és olykor különböző növényi kivonatokat is tartalmaznak. Az energiaitalok nem keverendőek össze a sportitalokkal, amelyek fogyasztása a fizikai igénybevételt követően pótolja az energiát, a vizet és az elektrolitokat a szervezetben. Koffein és cukor Energiaitalok fogyasztásával könnyen túladagolható a koffein, a túlzott bevitel pedig fokozott szívverést, mellkasi fájdalmat, hasmenést, erős hányingert és hányást, szédülést, dehidratációt, valamint nyugtalanságot és ingerlékenységet, esetenként pánikrohamot is okozhat.

  1. Miért okoz rosszullétet az energiaital?
  2. Szárnyakat ad. Vagy mégsem? - Testnevelési Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ
  3. Energiaital káros hatásai: ezért ne idd üdítő helyett, és a Energiaital káros hatásai: ezért ne idd üdítő helyett, és a...... - Szülők lapja - Szülők lapja

Miért okoz rosszullétet az energiaital?

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság által megrendelt, 16 országra kiterjedő vizsgálat szerint a magyar kamaszok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, közülük 13 százalék nagy mennyiségben. A kamaszok különösen veszélyeztetett fogyasztók, mert sokan alkohollal keverve vagy intenzív testmozgással összekötve isszák a koffeines italokat, ami - a kiszáradás veszélye miatt - növeli a rosszullét kockázatát. Egy friss nemzetközi kutatás szerint sok esetben az energiaitalok állnak az egészséges fiatal felnőttek hirtelen szívhalálának a hátterében, súlyosbíthatják ugyanis a rejtett szívbetegségeket. Az energiaitalok esetében a legnagyobb veszélyt a magas cukor- és koffeintartalom jelenti, hiszen gyakori fogyasztás vagy érzékenység esetén így szívritmuszavarok kialakulásához vezethet. Könnyű túladagolni Amerikában egyetlen év alatt több mint ötezer koffeintúladagolásos eset történt, ezek 46 százalékánál 19 évnél fiatalabb személy volt az érintett. Magyarországon 2011 novembere óta 422 hivatalos bejelentés érkezett a Nemzeti Népegészségügyi Központba (NNK, korábban ÁNTSZ).

Az úgynevezett energiaitalok fogyasztásával szervezetünk terhelhetőségét akarjuk növelni. A hatás hosszú távon azonban inkább negatív és káros: az energiaitalok ártalmasak lehetnek a szív- és érrendszerre – vélik a szakértők. Veszélyes hatások - Kinek nem ajánlott az energiaital? Van, amikor egyszerűen sok a jóból: a szív- és érrendszeri panaszokkal együtt élőknek ajánlatos messze elkerülni az energiaitalok at, s mindenki másnak is csak mértékkel fogyasztani. A koffein ben gazdag innivaló – amely sok esetben még számos élénkítő hatású anyagot tartalmaz – jelentősen növeli a vérnyomást és emeli a pulzusszámot – figyelmeztet a Német Belgyógyászok Szakszövetsége. Ezzel szemben azok a sportitalok, amelyek magas szénhidrát-tartalmúak (koffein nélkül), s ásványi anyagokban is gazdagok, teljesen ártalmatlanok egészségi szempontból. A figyelemfelhívás során Wolfram Delius, müncheni kardiológus egy amerikai tanulmányra hivatkozik: fiatalok esetében fél liter energiaital elfogyasztása két órán belül nyolc százalékkal növelte a vérnyomást, míg a pulzus is 5-7-tel emelkedett percenként.

  • Kliegl ádám életrajz wikipédia
  • Az energiaital kros hatásai tv
  • Az energiaital káros hatásai élettani
  • ALBÉRLET Kőszegen, kiadó lakás Kőszegen - otthonterkep.hu
  • Az energiaital káros hatásai! - YouTube

Szárnyakat ad. Vagy mégsem? - Testnevelési Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központ

Az energiaitalok káros hatásait már számtalan kutatás bizonyította. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy sokan (köztük rengeteg fiatal) még mindig nem foglalkoznak az intelmekkel. Az energiaitalokat eredetileg azért fejlesztették ki, hogy azonnal energiát adjanak az erős fizikai megterheléshez. Ezzel szemben manapság sokan arra használják őket, hogy reggel felébredjenek, vagy este tovább fennmaradhassanak. (Bár ez még mindig jobb eset, mint aki szimplán üdítőként fogyasztja, naponta akár egy litert is. ) Az eredeti célt figyelembe véve jól látszik, hogy ezeket az italokat manapság nem megfelelően használjuk, s ez számos káros hatás felerősödéséhez vezethet. A leggyakoribb gondok Az energiaitalok magas koffeintartalmuk végett szívproblémákhoz vezethetnek, hiszen érezhetően megemelik a vérnyomást, ami rettentően veszélyes az egészségre nézve. A nevükben is benne v an, hogy energiát adnak, amit ha nem használunk fel, a kilók észrevétlenül is felszökhetnek. Kiemelten akkor, ha gyakran, napi, heti rendszerességgel fogyasztunk e termékekből.

Az alkoholos energiaitalokat sajnos gyakran vásárolják gyerekek, akik könnyen rászokhatnak és veszélynek teszik ki magukat. Vesekő problémák Az energiaitalok általában nagy mennyiségű aszkorbinsavat tartalmaznak, amely emeli a vesekő kialakulásának kockázatát. Ha napi több mint 1000 mg aszkorbinsavat fogyasztunk, akkor 41%-al fokozzuk a vesekőképződést. Koffein Az energiaitalok átlagban 80 mg koffeint tartalmaznak, a kávé mintegy 130 mg-ot. Mindkettő okozhat ezért nem kívánt mellékhatásokat, mint heves szívdobogás, idegesség. Ezek a tünetek növelik a szívbetegségek kockázatát. Az energiaitalokat tilos 14 éven aluli gyermekeknek, terhes nőknek és szoptató anyáknak fogyasztaniuk.

Forrás: American Heart Association Az egészségeseket sem kíméli Amerikai kutatóorvosok egy előzetes, egyelőre csak kis csoportot vizsgáló tanulmányban azt találták, hogy egészséges fiatal felnőtteknél röviddel egy pohár energiaital elfogyasztása után már látványosan romlani kezdett a vérerek állapota. A kutatás során összesen 44, nem dohányzó, alapvetően egészséges életmódot folytató, 20 év körüli orvostanhallgatót figyeltek meg. A kísérlet megkezdése előtt a vérerek belső felületét borító speciális hámszövetnek, az endotéliumnak a működését tesztelték, majd a fiatalokkal egyenként 24 uncia, azaz átszámítva 7 deciliter energiaitalt itattak meg. Kilencven perc elteltével a szakértők ismét ellenőrizték az endotélium állapotát; egészen pontosan az artériák úgynevezett áramláshoz kapcsolt értágulását (angolul flow-mediated dilation) tanulmányozták ultrahangos vizsgálat segítségével. Az érátmérő dilatációjának (tágulásának) átlagos értéke az energiaital megivása előtt 5, 1 százalék volt, másfél órával később ez 2, 8 százalékra csökkent, vagyis az érrendszer működése jelzésértékű romlást mutatott.

Energiaital káros hatásai: ezért ne idd üdítő helyett, és a Energiaital káros hatásai: ezért ne idd üdítő helyett, és a...... - Szülők lapja - Szülők lapja

az energiaital kros hatásai 9

Szerző: Lakatos Mátyás 13. B Manapság egyre nagyobb divat az energiaital fogyasztás, főleg a fiatalabb korosztály körében. Az ilyen italokat bárki megvásárolhatja a boltokban a dobozostól a literes kiszerelésig. Az orvos válaszol Megkérdeztem erről az Országos Orvosi Ügyeletet egyik orvosát (A konzulens orvos kérte, hogy a nevét ne jelenítsem meg a cikkemben. ): Az energiaital egyik fő összetevője a koffein, amely a legelterjedtebb pszichoaktív drog, akármennyire is legális, de ennek nevezhetjük. A szervezetbe kerülve megemelkedik a pulzusszám, illetve a vérnyomás ezáltal a serdülőknek az 5-10 százaléka már túlsúlyban mérhető, ezáltal emelkedő tendenciát mutat náluk a vérnyomás, amely fokozza a keringést és egy plusz terhelést ró a szív- és érrendszerre. Az a legrosszabb, hogy nagyon hamar túl lehet adagolni, főleg amilyen kiszerelésekben vannak, a napi 2, 5dl-ben átlagosan 200-300mg koffeint tartalmazhat. Egy átlagos szervezet amennyit elbír naponta az a 400mg, gondoljunk arra, hogy egy nap alatt, ha két energiaitalt fogyasztunk már túl is léptük a megengedett határt.

Az energiaitalok rendszeres fogyasztásával a fiatalok körében is fennáll annak a veszélye, hogy egy kezdeti stádiumban lévő, s ezért nem észlelt és ezért kezeletlen szív- és érrendszeri megbetegedés felerősödik. Delius szerint a veszélyt növeli, hogy a fiatalok esetében az ilyen jellegű betegséget csak később diagnosztizálják. Az energiaital veszély - mire figyeljünk mindenképpen! Az energiaitalokat a fiatalok emellett főleg olyan szituációkban fogyasztják, amelyek amúgy is megterhelőek a szervezet számára: alkohollal keverve, nagyobb fizikai megterhelés után, vagy erős fáradtság esetén. "A szív- és érrendszer védelme érdekében semmiképpen sem ajánlott az energiaitalokat alkohollal keverni, s ha már magas koffeintartalmú italt fogyaszt valaki, gondoskodnia kell a megfelelő mennyiségű (nem alkoholos) folyadékbevitelről is" – tanácsolja Delius. Nem mehetünk el amellett sem szótlanul, hogy az energiaitalok a rendszeresen, vagy akár alakalomszerűen szedett gyógyszerek hatását is befolyásolják, ezért "ajánlott a szedett gyógyszer és az energiaital fogyasztásának összeegyeztethetőségéről a háziorvossal konzultálni" – mondja a professzor.

  1. Dr szűcs márta
  2. Terrorelhárítási központ atlas shrugs
  3. Lhk hts és klimatechnik pro
  4. Lazsányi lászló labdarúgó
Wednesday, 22 June 2022